За деньги и поп спляшет.

Nainen, Lada ja raivaussaha

> MATKAPÄIVÄKIRJA / SORTAVALA

17.7.2021

Minuun otti yhteyttä suomalainen nainen, joka kysyi, voisinko toimittaa kukkakimpun, jossa on yhdeksän valkoista ruusua ja hiukan jotain sinistä, Sortavalan sankarihautausmaan ristille, tiettynä päivänä. Tiesin, että kyseisenä päivänä olen kesälomalla, joten lupasin toimittaa ruusut.

Со мной связалась одна финская женщина и спросила, могу ли я в определенный день положить букет цветов с девятью белыми розами к подножью креста на кладбище героев в Сортавала. Я знала, что буду в этот день на летних каникулах, поэтому пообещала сделать это.

Nainen laittoi tililleni rahat ruusuihin ja laittoi sen jälkeen vielä viestiä ja kysyi samaa mitä muutama muukin on minulta kysynyt: Kenelle teen töitä ja kuka maksaa tästä minulle palkkaa? Vastasin naiselle, etten saa tästä sankarihautausmailla puuhastelusta palkkaa, enkä työskentele kenenkään toimeksiannosta. Pitää paikkansa, että olen kirjoittanut ja edelleen kirjoitan Sotavainajien muiston vaalimisyhdistykselle raportteja sankarihautausmailta ja laitan valokuvia ja he jakavat ne edelleen pitäjäseuroille mutta kukaan edellä mainittu ei maksa minulle tästä.  Virallinen työnantajani, jolle työskentelen Pietarissa elokuun loppuun saakka ei ole millään tavalla mukana tässä sankarihautausmaa projektissa.

Женщина положила деньги за розы на мой счет, а затем отправила еще одно сообщение и спросила то же самое, о чем меня спрашивали другие: на кого я работаю и кто мне за это платит? Я ответил женщине, что мне не платят за работу по уходу за кладбищем, и я не работаю ни на кого. Это правда, что я писала и продолжаю писать отчеты для Ассоциации памяти военного корпуса с кладбищ героев войны и выкладывать фотографии, а они передают их в приходские клубы, но ни один из вышеперечисленных не будет платить мне за это. Мой официальный работодатель, на которого я работаю в Санкт-Петербурге до конца августа, никак не связан с этим проектом.

Minua on tukenut tavara lahjoituksin yksi Suomalainen firma, joka toimii Venäjällä. Parilta ihmiseltä olen saanut bensarahaa, joista olen todella kiitollinen, sillä joudun ajamaan huomattavasti enemmän kuin olin suunnitellut, samoin majoituskuluja tulee tuplasti enemmän, sillä monilla sankarihautausmailla ei ole tehty mitään koko kesänä, toisilla ei myöskään viime kesänä, joten monessa paikassa kuluu koko päivä, vaikka olin laskenut tekeväni keskimäärin kolme paikkaa päivässä. Nyt vain odotan kuka tai ketkä, jotka hommaa tukevat ovat ensimmäiset, jotka antavat luvan julkaista nimensä sivuillani. Sortavalaan ruusuja tilannut nainen laittoi tililleni lisäksi bensarahaa, kun hänelle valkeni, että teen tätä omalla kustannuksella ja vapaa-ajallani. Viestissään hän kirjoitti toivovansa pian voivansa lukea blogistani juttua Sortavalasta. Vanha suomalainen sanonta sanoo: ”Rahalla saa ja hevosella pääsee, niin päätin, että seuraavaksi kirjoita Sortavalasta, jossa hotelli Seurahuoneen sängyllä näitä rivejä kirjoittelen. 

Мне помогли пожертвования товаров от финской компании, работающей в России. Я получила возмещение расходов на бензин от пары человек, за что я очень благодарна, так как мне пришлось проехать значительно больше, чем я планировала, а также удвоить расходы на проживание, так как на многих кладбищах не делалось ничего за всё лето, на других и прошлым летом ничего не делалось, а по моим рассчётам нужно делать три места в день. Теперь я просто жду, когда кто-то из тех, кто поддерживает эту работу, разрешат опубликовать свои имена на моем веб-сайте. Женщина, которая заказывала розы для Сортавалы, также оплптила мои расходы на бензин на мой счет, когда до нее дошло, что я делаю это за свой счет и в свободное время. В своем сообщении она написала, что надеется вскоре прочитать рассказ о Сортавале в моем блоге. Старая финская поговорка гласит: "За деньги и поп спляшет", поэтому я решила написать о Сортавале в следующий раз, когда буду лежать на кровати в гостинице Seurahuone.
Sortavalan yksi tunnetuimmista rakennuksista on Seurahuone, joka sai nykyisen ulkoasunsa juuri ennen talvisotaa.

Одно из самых известных зданий Сортавалы – Сеурахуоне, которое приобрело свой нынешний вид незадолго до Зимней войны.

Pientä remonttia tehtiin Seurahuoneen sillan puoleisella seinustalla

Небольшой ремонт делается на боковой стене здания, выходящей на мост.

Majoituin Seurahuoneen 3. kerroksessa, joka on käytössä vain kesäisin ja sieltä löytyy vielä jotain alkuperäistä.

Мой номер был на 3-м этаже гостиницы Seurahuone, который используется только летом. Тут есть ещё подлинные вещи времён постройки здания.

Seurahuoneen konserttinsalin alkuperäisiä tuoleja on jätetty yksi rivi konserttisalin eteisaulaan

Оригинальные стулья в концертном зале оставлены в одном ряду.

Onkohan tämä Seurahuoneen siivouskomeron tuoli alkuperäistä kalustoa? Стул в подсобке для уборщицы тоже с тех времён?
Historiaa История

Sortavala sai kaupunkioikeudet vuonna 1632, mutta se oli tärkeä kauppapaikka jo 1500-luvulla. Vuonna 1812 se liitettiin muun Vanhan Suomen mukana Venäjän keisarin alaiseen Suomen suuriruhtinaskuntaan. Sortavalasta ympäristöineen kehittyi merkittävä koulu- ja kulttuurikaupunki. Sinne perustettiin sekä mies- että naisopettajaseminaari 1880 ja pappisseminaari 1918. Suurin osa ennen vuotta 1939 koulutetuista kansakoulunopettajista sai oppinsa Sortavalan opettajaseminaareissa.

Права города Сортавала получила в 1632 году, но уже в 16 веке она была важным торговым центром. В 1812 году он был присоединен вместе с остальной частью Старой Финляндии к Великому княжеству Финляндскому при российском императоре. Сортавала и ее окрестности превратились в значительный школьный и культурный город. В 1880 г. здесь были открыты мужская и женская семинария для учителей, а в 1918 г. – духовная семинария. Большинство учителей начальных школ, обучавшихся до 1939 г., прошли обучение на семинарах для учителей в Сортавале.

Vuonna 1911 valmistunut Ahrenbergin suunnittelema Sortavalan tyttökoulu.
Сортавальская женская школа, спроектированная Аренбергом в 1911 году.
Tyttökoulun julkisivu on kunnossa, muista sivuista ei voi sanoa samaa.
Фасад женской школы в порядке, чего нельзя сказать о других её сторонах.
Arkkitehti Johan Jacob Ahrenbergin suunnittelema Sortavalan lyseon kolmikerroksinen koulurakennus valmistui Kisamäelle vuonna 1901. 
Трехэтажное здание школы Сортавальского лицея по проекту архитектора Йохана Якоба Аренберга было построено на горке Кисамяки в 1901 году.

Sahateollisuus seudulla alkoi 1870-luvulla, ja rautatie Viipurista valmistui kaupunkiin 1893. Sahojen, teollisuuslaitosten ja kuuluisan opettajaseminaarin perustaminen 1880 aiheutti pikkukaupunkiin muutoaallon, kun opiskelijoita, kauppiaita ja virkamiehiä alkoi muuttaa paikkakunnalle, samoin tehdastyöläisiä. Kaupunkialue laajeni esikaupunkeihin ja keskustaan rakennettiin ensimmäiset kivitalot. Sortavalassa oli mm. huonekalu- ja suksitehdas, elintarviketeollisuutta, kutomo, sekä yksi Laatokan merkittävimmistä sisävesi satamista. Sortavalan maalaiskunta oli maanviljelys- ja karjanhoitoaluetta.

Лесопильная промышленность в регионе начала развиваться в 1870-х годах, а железная дорога от Выборга до города была завершена в 1893 году. Создание лесопильных заводов, промышленных предприятий и знаменитая учительская семинария в 1880 году вызвали волну миграции студентов в маленький город. Купцы и чиновники стали также переезжать сюда. Городская территория расширилась за счет окраин, а в центре были построены первые каменные дома. В Сортавале, например, появились мебельная и лыжная фабрика, развивалась пищевая промышленность, была построена ткацкая фабрика и город превратился в один из важнейших внутренних портов Ладоги. Жители окрестностей Сортавала занимались сельским хозяйством и животноводством.

Siitoinin talon suunnitteli arkkitehti Paavo Uotila. Rakennus valmistui vuonna 1907.

Дом Сиитойна был спроектирован архитектором Пааво Уотила. Строительство было завершено в 1907 году.

Raatihuone on yksi Sortavalan arkkitehtuurin helmistä. Rakennuksen julkisivu on tällä hetkellä aidattu remontin vuoksi. Arkkitehti Frans Sjöströmin suunnittelema rakennus valmistui vuonna 1885.

Ратуша – одна из жемчужин архитектуры Сортавалы. Фасад здания в настоящее время огорожен под ремонт. Здание, спроектированное архитектором Франсом Шёстрёмом, было завершено в 1885 году.

Rakennus tarvitsisi enemmän kuin vain pienen pintaremontin. Зданию требуется больше, чем просто незначительный ремонт поверхности.
Graniittinen Suomen Pankin talo on nykyisin Venäjän Pankin konttori.
Гранитное здание Банка Финляндии в настоящее время является филиалом Банка России.
Paloasemasta on tämän kesän aikana poistettu ulkomaali eli todennäköisesti rakennus saa piakkoin uuden maalin pintaan. Paloasema valmistui vuonna 1888.
Этим летом с пожарного депо сняли внешнюю краску, а это значит, что в ближайшее время здание, вероятно, получит новую внешнюю отделку. Оно было построено в 1888 году.
Sankarihautausmaan puisto Парк кладбища героев

Sortavalan maaseurakunnalla ja kaupunkiseurakunnalla oli yhteinen luterilainen kirkko Sortavalan kaupungissa. Se tuhoutui talvisodan pommituksissa 2. helmikuuta 1940. Myös ortodoksinen kirkko sijaitsi Sortavalassa. Sortavalan Kisamäelle valmistui kirkko 1800-luvun alussa. Sortavalan kirkkokummun ja Evankelisen Seuran talon väliselle tasaiselle tontille kasvoi vuosikymmenien aikana rauhaisa kirkkopuisto, jossa kasvoi suuria kuusia, jotka tarjosivat kesällä viilentävän varjon. Puistossa oli kaivo ja penkkejä käytävien varsilla, joissa kauempaa hevosella tai soutamalla kirkkoon saapuneilla oli tapana levähtää ennen jumalanpalvelusta. Sodan sytyttyä kyseinen alue vihittiin sankarihautausmaaksi, talvisodan ensimmäisinä päivinä vuonna 1939. Ensimmäiset sankarivainajat haudattiin molemmin puolin puiston keskikäytävää ja puiston puusto ja käytävät säilytettiin melkein entisellään. Sortavalan kirkko tuhoutui pommituksessa helmikuun toisena päivänä 1940, jonka jälkeen väliaikaiseksi kirkoksi tuli Evankelisen Seuran sali, jossa myöhemmin suoritettiin myös sankarivainajien siunaamiset.

Сортавальский сельский приход и городской приход имели общую лютеранскую церковь в городе Сортавала. Он был разрушен во время бомбардировок Зимней войны 2 февраля 1940 года. Православная церковь также находилась в Сортавале. Церковь была построена на пригорке Кисамяки, Сортавала, в начале 19 века. Спустя десятилетия тихий церковный парк вырос на ровном участке между церковным холмом Сортавала и домом Евангелического общества, где росли большие ели, которые давали прохладную тень летом. В парке имелся колодец и скамейки по коридорам, на которых отдыхали перед службой те, кто приезжал в церковь на лошадях или на веслах. Когда разразилась война, в первые дни Зимней войны в 1939 году этот район был открыт как кладбище героев. Первые трупы героев были захоронены по обе стороны от среднего прохода парка, а леса и коридоры парка почти сохранились. Сортавальская церковь была разрушена во время бомбежки второго февраля 1940 года, после чего зал Евангелического общества стал временной церковью, где впоследствии совершались благословения тел павших воинов.

Sortavalan sankarihautausmaahan on haudattu 452 sankarivainajaa mutta uudemman tutkimuksen mukaan haudattuja on enemmän, sillä sankarivainajia siirrettiin myös väliaikaishaudoista kotiseudun sankarihautausmaahan. Luetteloa tarkennetaan, täydennetään ja korjataan edelleen tarpeen mukaan, kun tutkimuksissa saadaan uutta tietoa. Sortavalan kaupunki hoitaa sankarihautausmaan aluetta ja tälläkin kertaa alue oli siisti ja nurmikko vasta leikattu. En tehnyt sankarihautausmaalla mitään muuta kuin laitoin ruusut ristin eteen ja vietin hiljaisen hetken.

На Сортавальском военном кладбище захоронено 452 человека, но, согласно недавнему исследованию, там похоронено больше людей, так как трупы военных также были перенесены из временных могил на кладбище героев. Список будет уточняться, дополняться и исправляться по мере необходимости по мере поступления новой информации в исследованиях. Город Сортавала управляет территорией кладбища, и на этот раз территория была чистой, а газон просто стрижен. Единственноее, что я сделала там – поставила розы перед крестом и постояла в молчании минуту.

Sortavalan sankarihaudan risti näkyy jo kauas, kun lähestyy pääkadulta. Ison nurmikkoalueen reunalla kasvaa muutamia puita muuten alue on tasaista nurmikkoa. Ristin takan kohoavalla mäellä sijaitsevan talon kohdalla, oli aikoinaan kirkko. Kirkon muistolaatta on kiinnitettynä kallioon sankariristin takana vasemmalla.

Крест могилы героя Сортавалы виден издалека уже при подходе с главной улицы. На краю большой лужайки растет несколько деревьев, в остальном она ровная. На месте доме, стоящего на холме, под которым стоит крест когда-то была церковь. Мемориальная доска прикреплена к скале за крестом слева.

Tykkään Sortavalassa ja viivyin tällä kertaa kolme päivää. Kaupungissa on paljon suomen aikaisia rakennuksia ja tälläkin kertaa kiertelin kaupungilla katsellen rakennuksia. Koronasta huolimatta Sortavala oli täynnä turisteja, niin sitä vain jäin ihmettelemään, ettei kaupungista löydy kuin kaksi terassia. Lämpötilan ollessa 30 astetta olisi ollut paljon mukavampaa istua ulkona syömässä kuin ilmastoimattomassa tunkkaisessa ravintolassa mutta ehkä jonain päivänä…

Мне нравится бывать в Сортавала, и в этот раз я провела там три дня. В городе много финских построек, и на этот раз я поездила по городу, глядя на здания. Несмотря на коронавирус, Сортавала была полна туристов, поэтому мне стало интересно, почему в городе всего две террасы. При температуре 30 градусов было бы намного удобнее сидеть на улице и есть, чем в устаревшем ресторане с кондиционером, но, может быть, однажды …

HISTORIASANKARIHAUTAUSMAASORTAVALA

Leave a Reply